Türbülans kazasında örnek olacak karar: 6 haneli tazminat

Daily Mail Gazetesi’nde çıkan habere göre ; ‘31 yaşındaki Eden Garrity, uçak Atlantik üzerinde tropikal bir dolu fırtınasına girdiğinde bir el arabasını itiyor ve yolculara hizmet ediyordu. Küba’dan Manchester’a giden Thomas Cook uçağı aniden ve şiddetli bir şekilde 500 feet yukarıya fırladığında yere savruldu ve acı içinde kaldı. Hostes Garrity yerde bir saat yattıktan sonra, altı yolcu onu bir koltuğa taşıdı . 7 saatlik yolculuktan sonra Manchester’ı inen uçaktan hastaneye kaldırıldı.

İKİ AY YÜRÜYEMEDİ VE BİRÇOK AMELİYAT GEÇİRDİ

Bayan Garrity’nin çok sayıda ameliyat geçirmesi ve yoğun rehabilitasyon görmesi gerekti ve iki ay boyunca yürüyemedi. Bacağı yedi yerinden kırılmıştı. Hostes 6 haneli tazminat kazansada hayatının bundan sonrası için hüzünlü. “Kaybettiklerimi geri getirmiyor. Bir daha asla uçamıyacağım. Kendimi kaybolmuş hissediyorum, bir ailem ve bir oğlum var ve bu harika ama yapabileceklerim çok sınırlı. Anı biriktirmeyi ve farklı ülkeler görmeyi özlüyorum. 31 yaşındayım ve önümde hayatımın geri kalanı var ve yapmak istediklerimi yapamıyorum.”

TÜRBÜLANS KONUSUNDA BİLGİ VERİLMESİ GEREKİRDİ

Dail Mail’deki habere göre doktorlar hostesin ayağını ‘Doktorlar türbülans sırasında uçağın tabanının ayağına “çekiç gibi” vurduğunu söyledi. Kendisinin ve diğer mürettebatın yolculuk sırasında ya da uçuş öncesi personel brifinginde türbülans riski konusunda bilgilendirilmediğini söyledi. Talihsiz hostes kendisi ile yapılan röportajda; “Genellikle türbülans olacaksa bize uçuştan önce haber verirler ve planların ne olduğunu bildirirler” dedi.

HAVAYOLU ŞİRKETİ BATMIŞTI

Dail Mail’ de yer alan haberde kazanın olduğu uçağın şirketi 2020 yılında iflas etmiş; ‘Bayan Garrity, şirket 2020 yılında iflas ettiğinde Thomas Cook’un sigortacıları aracılığıyla bir talepte bulundu. Sigortacılar sorumluluğu reddetti ancak Bayan Garrity’ye altı rakamlı bir tazminat ödemeyi kabul etti’

TÜRK HOSTES DE SERVİS SIRASINDA TÜRBÜLANSA YAKALANDI

İstanbul – İzmir seferinin THY ait Airbus A320 uçağı türbülansa girmiş şiddetli sarsıntı sırasında kabin memuru uçağın tavanına yükselerek sırt üstü yere düşmüş ve belindeki kemiklerden biri kırılmıştı. 2 aylık hostesin İngiliz hostes gibi servis sırasında türbülansa yakalanması; ‘Acaba uçak personeli uçuş öncesi bu konuda uyarılmadı mı?’ sorusunu akla getirdi.

Kaynak: Daily Mail

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir