RSF Genel Sekreteri Deloire törenlerle anıldı | “Ruhunda hem aktivist hem düşünürdü, bazen bir tek insan hayatınızı değiştirebilir”

Kanserden yaşamını yitiren Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Genel Sekreteri Christophe Deloire için Paris’teki Saint Sulpice Kilisesi ve Théâtre Libre’de (Özgür Tiyatro) yoğun katılımlı törenler düzenlendi. Törenlere RSF Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu da katıldı.


Fotoğraf: RSF

RSF Genel Sekreteri Deloire, törenlerle anıldı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nobel Ödüllü Maria Ressa ve Şirin Ebadi gibi birçok isim Deloire’nin medya özgürlüğü mücadelesine ilişkin mesaj gönderdiği gecede Deloire ve onun mücadelesine ortak olan RSF ekipleri sahnede dakikalarca alkışlandı.


Fotoğraf: RSF

Can Dündar: Bazen bir tek insan hayatınızı değiştirebilir

RSF Türkiye’nin aktardığına göre Prof. Dr. Ahmet İnsel ve gazeteci Fehim Taştekin’in de katıldığı gecede konuşan Can Dündar, “Ailem Christophe sayesinde bir araya geldi. Tahliye edilinceye kadar yanımda oldu. Bazen bir tek insan hayatınızı değiştirebilir. Christophe onlardandı. Elveda Christophe” dedi.

RSF Başkanı Pierre Haski: Hem aktivist hem düşünürdü

RSF Başkanı Pierre Haski, Deloire için “Ruhunda hem aktivist hem düşünürdü. Bu niteliklerinin verdiği gücü gazeteci halklarına adadı” derken, Julian Assange’ın eşi Stella Assange da “Kamuoyu Julian’ın durumunun farkına vardıysa bunda Deloire ve RSF’nin büyük rolü var” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir