Korkutucu araştırma: Obezite on kanser vakasından dördünü tetikleyebilir

4,1 milyon yetişkinin katıldığı araştırmaya göre, obezitenin, ölümcül hastalıkta oynadığı büyük rol korkulandan daha da büyük.

Kırk yıla yayılan çığır açan araştırmada uzmanlar, obezitenin artık 30’dan fazla kanser türüyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Buna göre, vücut kitle indeksindeki (VKİ) her beş puanlık artışın bazı yaygın kanser türlerine yakalanma olasılığını erkeklerde yüzde 24, kadınlarda ise yüzde 12 artırdığı ortaya çıktı. 

Aynı artış diğer 19 kanser türüyle de bağlantılıydı; risk erkeklerde yüzde 17, kadınlarda ise yüzde 13 arttı.

Bilim insanları, obezitenin kronik inflamasyon, metabolizmadaki değişiklikler ve hormon seviyelerindeki değişiklikler gibi biyolojik mekanizmalar yoluyla kanser riskini artırabileceğine inanıyor.

Obeziteyle yaşayan kişilerde kanser tarama programlarına katılımın azalması ve tarama prosedürlerinin etkinliğinin azalması da faktörler olabilir.

122 KANSER TÜRÜ VE ALT TİPİ İNCELENDİ

İsveç’in Malmö kentindeki Lund Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmaya, yaklaşık 40 yıl boyunca kilosu ve yaşam tarzı izlenen 4,1 milyon kişi katıldı.

Bu süre zarfında yaklaşık 332.500 kanser tespit edildi ve bunların yüzde 40’ında aşırı kilo ile kanser arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar, hastaları 100 milyon yılı aşkın bir takip süresi boyunca takip eden bir çalışmada, 122 kanser türünü ve alt tipini inceledi.

Toplamda araştırmacılar, obeziteyle bağlantısı olan 32 kanser türü tespit etti; bu, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın 2016’da belirlediği 13 kanser türünün iki katından fazlaydı.

Venedik’teki Avrupa Obezite Kongresi’nde sunulacak yeni araştırma, meme, bağırsak, rahim ve böbrek dahil olmak üzere bu kanserlerin obeziteden kaynaklanabileceğini doğruluyor.

Malign melanom, mide tümörleri, ince bağırsak ve hipofiz bezi kanserlerinin yanı sıra baş ve boyun kanseri, vulval ve penis kanseri türleri de dahil olmak üzere obeziteyle ilişkili 19 potansiyel kanser daha ilk kez tanımlandı.

Araştırma, 10 kanser vakasından dördünün genel olarak obeziteden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir